Profilaktyka fluorkowa w klasach 1-6

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

U uczniów, szkół podstawowych (klasy 1–6) znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l, realizowana jest grupowa profilaktyka fluorkowa metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku, w odstępach co 6 tygodni.

Dlaczego warto fluoryzować zęby?

Fluor przenika szkliwo zębów i działa na obecne w nim związki wapnia. Dzięki temu wapń słabiej rozpuszcza się w kwasach. W rezultacie zęby stają się bardziej odporne na kwasy i bakterie, powodujące próchnicę.

W związku z przestrzeganiem standardów higienicznych proponuję zakup szczoteczek jednorazowych do fluoryzacji zębów preparatem fluorkowym. Koszt 6-ciu szczoteczek na rok szkolny wynosi 2,40 zł od ucznia. Po fluoryzacji każda szczoteczka jest utylizowana bądź na życzenie dziecka oddawana.

Proszę o zebranie pieniędzy (najlepiej na pierwszym zebraniu rodziców we wrześniu) przez skarbnika albo nauczyciela, oraz dostarczenie do pielęgniarki szkolnej całości kwoty - odliczając dzieci, które nie fluoryzują zębów w szkole – do 2 tygodni od daty pierwszego zebrania z rodzicami. Po tym terminie będą zamawiane szczoteczki do szkoły.