Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

"Wracamy z biblioteki z nową książką
Jak zdobywca, który unosi łup"

Ramon Gomez de la Serna

Logo biblioteki

logo biblioteki autorstwa Moniki Chrapek

 

Regulamin wypożyczania darmowych podręczników uczniom Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie

 

Godziny otwarcia biblioteki:

poniedziałek - czwartek 7:30 - 15:00
piątek 7:30 - 14:00

 

WYKAZ LEKTUR SZKOLNYCH

 

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA


Pragniemy poinformować o zrealizowaniu zakupu książek do Biblioteki w ramach założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupione pozycje, które zostały wybrane na podstawie ankiet, przeprowadzonych wśród uczniów i ich rodziców, jak i nauczycieli wzbogaciły księgozbiór biblioteki o pozycje lekturowe, metodyczne, popularnonaukowe jak i o pozycje beletrystyczne z literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Wykaz książek

 

 Nowe książki w naszej bibliotece

Nowe książki w naszej bibliotece

Nowe książki w naszej bibliotece

 

 


 

 

Nasza biblioteka

 Nasza biblioteka

 

Mamy jedno pytanie...

Mamy jedno pytanie...

 

Biblioteka znajduje się na parterze. Zajmuje ona jedno pomieszczenie, w którym jest wypożyczalnia i czytelnia. W wypożyczalni jest wolny dostęp do półek z wyłączeniem działu lektur. W wydzielonej części czytelni został wyodrębniony księgozbiór podręczny. Wyszukanie interesującej książki nie jest trudne. Zawsze pomocą służą bibliotekarze jak również uczniowie, którzy są w aktywie bibliotecznym.

Chcemy, aby biblioteka kojarzyła się z miejscem przyjemnym do zabawy i nauki planujemy co roku kalendarz imprez, konkursów i wystaw bibliotecznych.

Na trwałe zapisały się takie wydarzenia jak:

  • październik – Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Z tej okazji na każdego odwiedzającego "progi" biblioteki czeka słodki poczęstunek oraz wystawy okolicznościowe zgodne z tematem MBS.
  • listopad – Światowy Dzień Misia. Sympatyczna impreza w czasie której przypominamy młodszym czytelnikom i nie tylko misie, które stały się bohaterami książek: Miś Uszatek, Colargoll, Kubuś Puchatek, Paddington.
  • luty "Światowy Dzień Kota", podczas którego na odwiedzających czekają ilustracje kotów - bohaterów literatury dziecięcej.

 

Biblioteczka... przerwa na książkę

W naszej szkole na pierwszym piętrze przy sali 25 znajduje się regał, w którym zgromadzone zostały przez nauczycieli, z prywatnych zasobów, czasopisma popularnonaukowe i edukacyjne dla młodzieży, pozycje albumowe, beletyrystyka, itp.

Uczniowie podczas przerw mogą korzystać z zebranych tam książek, mogą je poczytać, przejrzeć i... odłożyć, by inni także z nich skorzystali.

Biblioteczka

Biblioteczka dostępna dla każdego

Artykuły

"Kobiety Niepodległej"

4 lutego 2019

31.01.2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej dla kl. 8c Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie.

Czytaj więcej o: "Kobiety Niepodległej"
Przejdź do - "Moja zakładka do książki. Wielkie Polki: 1918-2018"

"Moja zakładka do książki. Wielkie Polki: 1918-2018"

10 stycznia 2019

W dniu 7 grudnia 2018 odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników Konkursu Plastycznego „Moja zakładka do książki".

Czytaj więcej o: "Moja zakładka do książki. Wielkie Polki: 1918-2018"
Przejdź do - Dzień Misia

Dzień Misia

29 listopada 2018

Jak co roku i tym razem świętowaliśmy Dzień Misia.

Czytaj więcej o: Dzień Misia
Przejdź do - Spotkania z historią

Spotkania z historią

30 października 2018

W ramach obchodów roku Niepodległej zorganizowaliśmy wspólnie z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką – Filia Jaworzno spotkanie z panią Marią Leś-Runicką - jaworznickim historykiem, autorką książek: Historia Jaworzna do 1795 roku, Historia Jaworzna w XIX wieku , Historia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Jaworznie, Historia szkolnej edukacji w Jaworznie do 1945 roku oraz licznych publikacji w lokalnej prasie.

Czytaj więcej o: Spotkania z historią
Przejdź do - Książka to przyszłość

Książka to przyszłość

30 października 2018

Pod takim hasłem upłynął nam Miesiąc Bibliotek Szkolnych. My także próbowaliśmy udowodnić, że nie ważne w jakiej formie sięgamy po książkę, byle po nią sięgnąć. Dlatego też zachęcamy uczniów do kontaktu ze słowem pisanym. Jedną z takich form są spotkania z książką, na których głośno czytamy fragmenty wybranych przez uczniów pozycji. Nnajczęściej są to lektury.

Przejdź do - I Jaworznicka Prezentacja Bibliotek Szkolnych

I Jaworznicka Prezentacja Bibliotek Szkolnych

10 maja 2018
W dniu 10 maja w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek wzięliśmy udział w organizowanej przez MBP w Jaworznie prezentacji działalności bibliotek szkolnych pod hasłem "Patriotyzm dzisiaj. Biblioteki w 100. rocznicę odzyskania niepodległości".
Czytaj więcej o: I Jaworznicka Prezentacja Bibliotek Szkolnych
Przejdź do - Komiks – literatura dla pozbawionych wyobraźni?

Komiks – literatura dla pozbawionych wyobraźni?

8 maja 2018

Aby zadać temu kłam, wybraliśmy się wspólnie z uczniami klas siódmych na warsztaty do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej - Filia Jaworzno, gdzie mogliśmy poznać historię "kolorowych zeszytów".

Czytaj więcej o: Komiks – literatura dla pozbawionych wyobraźni?
Przejdź do - Promocja biblioteki

Promocja biblioteki

3 marca 2018
O tym, jakie działania podejmujemy w bibliotece szkolnej, by przyciągnąć czytelników można znaleźć we Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej na osiedlu Gigant.
Czytaj więcej o: Promocja biblioteki
Przejdź do - Walenty zawitał do biblioteki

Walenty zawitał do biblioteki

17 lutego 2018

I w tym roku szkolnym nie zapomnieliśmy o Walentynkach. Odwiedzającym w tym dniu bibliotekę zaproponowaliśmy ponownie, aby przypomnieli sobie ostatnio przeczytaną książkę, w której głównym motywem była przyjaźń, miłość itp.

Czytaj więcej o: Walenty zawitał do biblioteki
Przejdź do - Dzień Misia

Dzień Misia

29 listopada 2017

W bibliotece jak co roku świętowaliśmy Dzień Misia. Tym razem młodszych uczniów naszej szkoły odwiedził Miś, który razem ze swoim pomocnikiem opowiadał dzieciom, co lubi, oczywiście oprócz miodku.

Czytaj więcej o: Dzień Misia
Przejdź do - Rodzicu poczytaj swojemu dziecku

Rodzicu poczytaj swojemu dziecku

27 listopada 2017
Aby przybliżyć Rodzicom temat wartości płynących ze wspólnego czytania lektury powieśiliśmy na drzwiach wejściowych przy szatni i korytarzu przy szatni list, w którym zachęca się do wspólnego spędzania czasu z książką właśnie. Miło Nam jest donieść, że zastaliśmy przy jego czytaniu grupkę rodziców. Dziękujemy.
Przejdź do - Zachęcamy do czytania prasy

Zachęcamy do czytania prasy

27 listopada 2017
Zachęcamy uczniów do przeglądnięcia czasopism, które mamy w bibliotece. Można wnich znaleźć ciekawe informacje na różne tematy, również opracowania lektur, które mogą okazać się przydatne.
Przejdź do - Polecamy, zachęcamy

Polecamy, zachęcamy

27 listopada 2017
Biblioteka szkolna zachęca do udziału w imprezach, czy innych wydarzeniach, które na stałe wpisały się  w kalendarz działań podejmowanych wraz z aktywem bibliotecznym. Zachęcamy również do udziału w imprezach proponowanych przez MBP w Jaworznie, dlatego też w ramach współpracy, co miesiąc w naszej bibliotece można zapoznać się z ofertą MBP na każdy miesiąc.
Przejdź do - "Co nowego w multimediach" 17-18.10.2017

"Co nowego w multimediach" 17-18.10.2017

19 października 2017

Miesiąc październik, z tytułu Miesiąca Bibliotek Szkolnych upływa nam na spotkaniach w bibliotekach.

Czytaj więcej o: "Co nowego w multimediach" 17-18.10.2017

Regulamin korzystania z darmowych podręczników

28 lutego 2017