Co daje nam aktywność fizyczna… tak po prostu!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 listopada 2017

Witam Was szkolne ludki. Dziś o tym co możecie uzyskać podejmując aktywność fizyczną. Co Ja z tego mam? Z każdej strony napływają do Was informacje o tym, jaki ten sport jest super i jak wiele można zyskać podejmując aktywność.

Pytanie czy fakt, że ruch wpływa na mineralizację i wzrost kości, wzmacnia i stabilizuje stawy, jest tym co przekona Was do ruchu? No nie bardzo. Jesteście
w wieku w którym interesuje Was to, co jest tu i teraz. Trudno mi wyobrazić sobie Krzysia, który idzie na WF i myśli o tym jak bardzo zwiększy się jego pojemność płuc, albo jeszcze lepiej…”pobiegam, to mi się poziom hormonów wyrówna i lepiej będzie pracować przysadka mózgowa". To się chyba nie zdarza!!! Lista korzyści jest dłuuuuuuga, ale chciałabym dziś przełożyć ją na bardziej przyswajalną wersję.

Będziemy mówić (tak wiem, że czytać) o następujących obszarach:

  • jak się czuję w gronie znajomych,
  • jak się czuję psychicznie i fizycznie,
  • jak wyglądam,
  • co myślę o sobie.

Udział w aktywności fizycznej daje nam możliwość nawiązywania dobrych relacji z rówieśnikami i nie tylko. Wymigiwanie od ćwiczeń często wiąże się z pewnym wykluczeniem. Nie chodzi tu o osiągane sukcesy sportowe, ale samą chęć udziału. Nie każdy będzie jeździł na zawody, ale każdy może bawić się w grupie, przeżywać drobne sukcesy i porażki. Zauważcie, że często osoby wysportowane skupiają wokół siebie sporą grupkę przyjaciół. Dlaczego tak jest? Dzieciaki podejmujące aktywność mają większe doświadczenie w rozwiązywaniu problemów. Ilość sporów z jakimi spotyka się w czasie jednego meczu koszykówki, daje mu doświadczenie, które potem może wykorzystać w codziennym życiu. Jak kilka razy wpadniesz na koleżankę podczas "zbijaka", później będzie Ci łatwiej powiedzieć "sorry", gdy wpadniesz na nią na przerwie. W czasie różnych gier
i zabaw musicie rozwiązywać zadania problemowe. Doskonalicie współpracę w grupie, poczucie odpowiedzialności za zespół i drugiego człowieka. Uczycie się tolerancji, ale także odporności na jej brak. Tu powoli wchodzimy w drugi obszar.

Stan fizyczny i psychiczny są ze sobą powiązane i według mnie nie można ich oddzielać. Zdrowie fizyczne jest tą najczęściej omawianą korzyścią płynącą z aktywności, dlatego Ja napiszę o niej króciutko. Pozytywny wpływ na układ ruchu, krwionośny, oddechowy, nerwowy, hormonalny oraz system immunologiczny … po tysiąc razy TAK i tyle w tym temacie. Jeśli jest ktoś, kto ma ochotę poznać te zagadnienia bliżej to serdecznie zapraszam.

Skupię się na samopoczuciu psychicznym i odwołam się do kilku własnych doświadczeń. Po części omówiliśmy już temat. Ogromne znaczenia ma dla każdego to, jak czuje się w gronie przyjaciół. Podejmując aktywność stajecie się bardziej pomysłowi, kreatywni. Poznajecie swoje mocne i słabe strony co jest podstawą do zwiększenia poczucia własnej wartości. Uczycie się empatii czyli wrażliwości na porażkę i problemy innych. Sport daje też możliwość odkrywania talentów i uzdolnień. Jeśli nie spróbujesz swoich sił w aerobiku to skąd masz wiedzieć czy jesteś w tym dobra? Badania dowodzą że aktywność obniża poziom lęku i stresu, zwiększa zakres pamięci długotrwałej, poprawia skupienie uwagi i jej podzielność, co ma bezpośredni wpływ na Twoje wyniki w nauce. Im szybciej przyswajasz wiedzę, tym więcej czasu pozostaje na beztroskie dzieciństwo. Trenując stymulujesz, czyli pobudzasz mózg do wytwarzania nowych komórek. Nie znaczy to, że jak Pani z polskiego zapowie sprawdzian, to zamiast nauki idziesz pograć w piłkę. Samo się nie zrobi, ale może się zrobić szybciej.

Dochodzimy do ciężkiego tematu jakim jest wygląd zewnętrzny. Żyjemy w czasach naszpikowanych kolorowymi obrazkami, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Temat dotyczy zarówno dziewcząt jak i chłopców. Moda na szczupłą sylwetkę, trampki na koturnach czy "zaczes na Lewego" dopada wszystkich. Wiele osób chce wyglądać jak idole z pierwszych stron gazet. Nastolatki prowadzą blogi, gdzie uczą jak nałożyć makijaż itd. Mam odmienną teorię na temat tego co jest na czasie. Bycie sobą, niepowtarzalną, wyjątkową osobą, która lubi siebie. Zna swoje wady i zalety, ale pomimo wszystko dogaduje się sama ze sobą. I powiem Wam coś… nigdy nie dogaduję się ze sobą tak dobrze jak po treningu. Może to biochemia, endorfiny, nie wnikam. Liczy się to, że każdy trening sprawia, że czuje się dobrze. Sprawdziłam tą teorie i mogę z całą pewnością powiedzieć, że jeśli chcesz się uśmiechnąć do odbicia w lustrze, poćwicz na WF-ie.

Ostatni punkt - co myślisz o sobie??? Jeśli poprzednie trzy punkty zagrają to myślisz o sobie, że jesteś super i masz rację.

Właśnie dlatego aktywność fizyczna jest ważna… żeby być SUPER.

Pozdrawiam, AP