Dwudniowy rajd w Góry Świętokrzyskie poh hasłem "Spełnione marzenia"

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 czerwca 2016

W  dniach od 4 i 5 czerwca 2016r. grupa składająca się z 13 uczniów naszej szkoły, 9 osób towarzyszących (w tym rodziców) i 2 nauczycieli,  wzięła udział w dwudniowym rajdzie po Górach Świętokrzyskich pod hasłem "Spełnione marzenia” zorganizowanym przez Oddział PTTK w Jaworznie.

Część naszej grupy pieszo przemierzała Góry Świętokrzyskie, a część pokonywała je na rowerze. Wśród rowerzystów znalazł się najmłodszy uczestnik rajdu – Franciszek Lipski z klasy 1b, który przez dwa dni przejechał dziesiątki kilometrów na dwóch kołach.

W pierwszym dniu rajdu jadąc w stronę Chęcin zatrzymaliśmy się na odpoczynek przy ruinach zamku rycerskiego w Sobkowie, a potem zwiedziliśmy zamek królewski w Chęcinach
i podziwialiśmy piękną panoramę okolicy ze szczytu baszty. Następnie szlakiem turystycznym wiodącym przez gęste zarośla krzewów (m.in. tarniny) dotarliśmy się na Zelejową Górę, gdzie znajduje się dawny kamieniołom kalcytu o niepowtarzalnym wzorze – "różanki zelejowskiej" (biały i różowy kalcyt zabarwiony wiśniowym hematytem z zielonkawymi i niebieskimi wtrąceniami minerałów miedzi). Trasa tego dnia wiodła przez: Górę Zamkową w Chęcinach – Chęciny – Górę Zelejową – Sitkówkę – Czerwoną Górę, a zakończyła się w pobliżu Jaskini Raj (10 pkt. do GOT – u). Po smacznej obiadokolacji w OW "Jodełka" w miejscowości Święta Katarzyna, w którym mieliśmy zakwaterowanie  i krótkim odpoczynku, przystąpiliśmy do rywalizacji drużynowej w konkursie  wiedzy o Górach Świętokrzyskich, w konkursie piosenki turystycznej i konkurencjach sportowych. Nasza drużyna "Górskie wilki" zajęła 3 miejsce spośród kilku innych drużyn uczestniczących w rajdzie. Otrzymaliśmy puchar, dyplomy i drobne upominki. Przy ognisku, które zakończyło pierwszy dzień rajdu – śpiewaliśmy piosenki i piekliśmy kiełbaski.

W drugim dniu rajdu po obfitym i smacznym śniadaniu wyruszyliśmy w kierunku Nowej Słupi, aby stamtąd wejść  na Święty Krzyż zwany też Łysą Górą lub Łyścem, na którym znajduje się Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W tym dniu zdobyliśmy także najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę (612m n.p.m.), na której  podziwialiśmy piękne gołoborze. Trasa drugiego dnia wiodła przez Nową Słupię – Łysiec Św. Krzyż – Przełęcz Hucką – Bieliny – kapliczkę Św. Mikołaja – Łysicę do Św. Katarzyny (20 pkt. do GOT – u). Po dosyć długiej wędrówce ze smakiem zjedliśmy obiad  i trzeba było spakować swoje rzeczy do drogi powrotnej do Jaworzna.

Wspaniała  pogoda, która towarzyszyła nam przez dwa dni rajdu, piękna przyroda Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz dobra atmosfera sprawiły, że będziemy mile wspominać  wspólnie spędzone dni i pewnie w przyszłym roku wyruszymy razem na inny górski szlak, do czego serdecznie zachęcam

Agnieszka Liszka

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Gołoborza na Łysicy

  Gołoborza na Łysicy

 • Powiększ zdjęcie Kasia i Zosia śpiewają przy ognisku

  Kasia i Zosia śpiewają przy ognisku

 • Powiększ zdjęcie Na szczycie Łysicy (612 m n.p.m.)

  Na szczycie Łysicy (612 m n.p.m.)

 • Powiększ zdjęcie Na zamku w Chęcinach

  Na zamku w Chęcinach

 • Powiększ zdjęcie Odpoczynek w lesie

  Odpoczynek w lesie

 • Powiększ zdjęcie Ogród na terenie zamku rycerskiego w Sobkowie

  Ogród na terenie zamku rycerskiego w Sobkowie

 • Powiększ zdjęcie Pod szczytem Łysej Góry

  Pod szczytem Łysej Góry

 • Powiększ zdjęcie Przed OW Jadełka, w którym nocowaliśmy

  Przed OW Jadełka, w którym nocowaliśmy

 • Powiększ zdjęcie Przy ruinach zamku w Sobkowie nad rzeką Nidą

  Przy ruinach zamku w Sobkowie nad rzeką Nidą

 • Powiększ zdjęcie W bramie do Świętokrzyskiego Parku Narodowego

  W bramie do Świętokrzyskiego Parku Narodowego

 • Powiększ zdjęcie W drodze na Zelejowa Górę

  W drodze na Zelejowa Górę

 • Powiększ zdjęcie W tle drzewo zaatakowane przez hubę

  W tle drzewo zaatakowane przez hubę

 • Powiększ zdjęcie W tle Góra Zamkowa w Chęcinach

  W tle Góra Zamkowa w Chęcinach

 • Powiększ zdjęcie Wspólne ognisko dla wszystkich uczestników rajdu

  Wspólne ognisko dla wszystkich uczestników rajdu